1 . 
What should come in place of question mark (?) in the following number series?
3 5 13 ? 177 891 5353 

Answer and Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 

The series is 3 $\times$ 1 + 2 = 5, 5 $\times$ 2 + 3 = 13, 13 $\times$ 3 + 4 = 43, 43 $\times$ 4 + 5 = 177, 177 $\times$ 5 + 6 = 891, 891 $\times$ 6 + 7 = 5353 





2 . 
What should come in place of question mark (?) in the following number series?
9 11 8 12 ? 13 6 

Answer and Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 

The series is 9, 9 + 2 = 11, 11  3 = 8, 8 + 4 = 12, 12  5 = 7, 7 + 6 = 13, 13  7 = 6 





3 . 
What should come in place of question mark (?) in the following number series?
10 11 26 87 364 ? 11106 

Answer and Explanation
Answer : Option
A


Explanation : 

The series is 10, 10 $\times$ 1 + $1^ 2$ = 11,
11 $\times$ 2 + $2^ 2$ = 26, 26 $\times$ 3 + $3^ 2$ = 87,
87 $\times$ 4 + $4^ 2$ = 364, 364 $\times$ 5 + $5^ 2$ = 1845,
1845 $\times$ 6 + $6^ 2$= 11106 





4 . 
What should come in place of question mark (?) in the following number series?
? 41 83 167 335 671 1343 

Answer and Explanation
Answer : Option
C


Explanation : 

The series is 20, 20 $\times$ 2 + 1 = 41, 41 $\times$ 2 + 1 = 83, 83 $\times$ 2 + 1 = 167, 167 $\times$ 2 + 1 = 335, 335 $\times$ 2 + 1 = 671, 671 $\times$ 2 + 1 = 1343 





5 . 
What should come in place of question mark (?) in the following number series?
15120 ? 360 72 18 6 3 

Answer and Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 







6 . 
A trader purchased 200 bags of pulse at Rs. 1100 per bag. He sold 80 bags at 25% profit and 60 bags at 8% loss. At what rate should the remaining bags be sold so as to gain 10% on the whole transaction? 

Answer and Explanation
Answer : Option
D


Explanation : 







7 . 
A container contained 100 litres of milk. From this container 9 litres of milk was replaced by water. This process was repeated twice. How much milk is now present in the container? 

Answer and Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 







8 . 
The area of a rectangle is equal to the area of a circle whose radius is 28 cm. If the ratio of the length to the breadth of the rectangle is 14 : 11, what is its perimeter? 

Answer and Explanation
Answer : Option
E


Explanation : 







9 . 
Two dice are thrown together and the sum of the digits observed comes to 10. What is the probability of showing 4 on one of the dice? 

Answer and Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 

n(S) = 6 $\times$ 6 = 36
Let E be the event that the sum of the numbers on the two faces is 10.
E = {(4, 6) (6, 4)}
n(E) = 2
Hence, P(E) = $2 \over 36$ = $1 \over 18$ 





10 . 
A man invests equal sums at the rate of 10% per annum compound interest and simple interest respectively for 2 years. After 2 years, the difference between the compound interest and the simple interest is Rs. 1000. Then the sum is 

Answer and Explanation
Answer : Option
D


Explanation : 








No comments:
Post a Comment